Savršeno uređene fasade, predivna arhitektura, prostrani parkovi prepuni cveća i spomenika, čiste ulice i sjajno organizovan metro prevoz, čine Beč gradom u kojem bih mogla da živim.

Kada sam na Instagramu pravila anketu, iznenadilo me je da je skoro 40% ekipe koja me prati nije do sada posetila prestonicu Austrije. U nastavku delim rutu mog obilaska, preporuke za mesta sa ukusnom hranom, kao i smernice o smeštaju i prevozu.

Pa da krenemo…

NAVIGACIJA I SNALAŽENJE PO BEČU

Bečki ring je bulevar koji okružuje centar austrijske prestonice tzv. 1. Bezirk i najveći broj znamenitosti na pešačkoj udaljenosti. Za razliku od Berlina, gde je sve raštrkano – ovde se štedi vreme provedeno u prevozu i može se za kraće vreme više toga videti. Za snalaženje sam koristila aplikaciju maps.me. Ona mi se dopada jer mogu da unesem i sačuvam sva mesta koja bih volela da posetim. U toku dana, pratim šta je od čega koliko udaljeno, pravim plan, menjam rutu i prilagođavam. Kada se ukuca željena adresa, znamenitost ili hotel – ona daje opcije dolaska do mesta pešaka, kolima ili metroom. Kada se skine mapa, aplikacija radi precizno i bez interneta. Najtačniju navigaciju ima HERE WeGo aplikacija i nju koristim uvek kada idem negde kolima.

PREVOZ U BEČU

Metro u Beču je odlično organizovan, ide na 5 minuta i sve linije su dobro povezane. Cena pojedinačne karte je 2.4eur za vožnju u trajanju od sat vremena, a postoje i karte za 24, 48 i 72 sata korišćenja prevoza. 48h korišćenja metroa košta 17eur. Karta se kupuje na aparatima pre ulaska u metro i overava kada se krene ka peronu (pre pokretnih stepenica). Kada se overi, na karti piše do kada važi ta karta. Kartu treba čuvati sve vreme i pokazati kontroli ako dođe. Mi je nismo sreli za ova 3 dana.

Umesto taxija, može se koristiti Uber. Funkcioniše po principu CarGo-a u Srbiji. Sa AppStore-a ili Google Play-a, preuzima se aplikacija i kreira nalog za koji je potreban samo broj telefona. Sva plaćanja su online i nema opcije plaćanja u kešu. Kao reper za cenu, za 7,5km vožnje platili smo 11eur.

NAJLEPŠI DVORCI U BEČU

Dvorac Belvedere čine dve palate, gornji i donji Belvedere koji su danas pretvoreni u muzeje. Od prolaska kroz baroknu kapiju parka, oseća se moć koju je imala Habsburška monarhija. Veliki broj ljudi ovde trenira, bez obzira na doba dana i poseban je osećaj videti spoj tradicionalne arhitekture i savremenog načina života. Za šetnju kroz park je dovoljno pola sata, a preporučujem jutarnje trčanje i uživanje u izlasku sunca. Prizor je magičan. Ulaz u muzeje se naplaćuje dok je ulaz u park besplatan.

Velelepni dvorac Schönbrunn svojom prostranošću i uređenošću oduševljava. Kreiran je kao letnjikovac Habsburgovaca i u ovom baroknom zdanju su boravili Marija Tereza, imperator Franc Jozef i imperatorka Elizabeta – Sisi.

Zelenilo, fontane, izležavanje na travi uz pogled na panoramu grada – sve je to razlog zbog kojeg se rado vraćam u Schönbrunn. U proleće, jedan od nezaobilaznih aktivnosti koju preporučujem je prolazak kroz lavirintove od žive ograde. Ovde sam prolazila prilikom svoje prve posete Beču i sećam se i dalje tog uzbuđenja. Iako je mart i priroda nije ni upola krenula da buja – ovo mesto i dalje izgleda čarobno.

Najviše volim da se popnem na deo izdignut iznad parka, koji se zove Gloriette i tu uživam u pikniku na travi. Zgrada Gloriette sagrađena je u 18. veku i korišćena je kao dvorana za večere i festivale. Danas se tu nalazi šarmantan, ušuškan kafić Gloriette. Ulaz u park je besplatan, dok se ulaz u muzeje (dvorac i kočija) naplaćuje.

BEČKI ZOO VRT

Bečki Zoo vrt je jedan od najstarijih na svetu i nalazi se u sklopu parka Schönbrunn. Ovo je jedno od retkih mesta gde se pande razmnožavaju i gde se mogu videti pingvini, koale i kenguri. Meni su pažnju privukli roze flamingosi – koji izgledaju kao da su nacrtani. Pored toga, deo sa akvarijumima, meduzama uz usklike dece: Eno ga Nemo! jako mi se dopao kako nikad nisam videla izbliza tako bogat podvodni svet. Ulaznice za bečki Zoo vrt su 20eur za odrasle i za obilazak treba izdvojiti oko 3h.

Slični članci